Wizyty kontrolne u dentysty to nieodłączny aspekt dbania o higienę jamy ustnej. Regularne sprawdzanie stanu zębów i dziąseł zapobiega poważnym problemom i zapewnia utrzymanie pięknego uśmiechu. Ale jak często powinieneś odwiedzać dentystę? I dlaczego rutynowe wizyty są tak ważne? W artykule przedstawimy odpowiedzi na wszystkie istotne pytania. 

Co ile kontrola u dentysty?

Częstotliwość wizyt u stomatologa zależy od kondycji Twojej jamy ustnej. Osobom dorosłym zaleca się odwiedzanie gabinetu stomatologicznego raz na pół roku. Wtedy lekarz na bieżąco kontroluje stan Twojego zdrowia i jest w stanie wykryć zmiany na wczesnym etapie. Jeżeli borykasz się z chorobami zębów i dziąseł, wizyty kontrolne mogą odbywać się częściej. Dostosuj się wtedy do zaleceń stomatologa.

Ile trwa wizyta kontrolna u stomatologa?

Rutynowa wizyta u dentysty trwa około kwadrans. Zwłaszcza, jeżeli regularnie zgłaszasz się na kontrole. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wizyta przedłuża się do 30 minut lub nawet godziny. Najczęściej występuje to wtedy, kiedy stomatolog wykryje nieprawidłowości w stanie Twoich zębów lub dziąseł. Próchnica, nadwrażliwość dziąseł lub ubytki w zębach wymagają czasami leczenia już na pierwszej wizycie.

Cierpisz na choroby dziąseł? Przyczyny, objawy i leczenie – zapoznaj się z nimi.

Co robi dentysta na wizycie kontrolnej?

Na początku stomatolog zada Ci kilka pytań. Wywiad medyczny obejmuje informacje odnośnie celu wizyty, a także ewentualnych dolegliwości, z którymi się zgłaszasz.

Później stomatolog dokładnie sprawdzi stan Twojej jamy ustnej. Podczas badania lekarz przyjrzy się zarówno Twoim zębom, jak i dziąsłom i innym tkankom miękkim. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz dostać skierowanie na dodatkowe badania. W przypadku próchnicy lub kamienia nazębnego dentysta prawdopodobnie zaproponuje ich usunięcie.

Wizyta kontrolna to również idealny moment na zadawanie pytań. Zasięgnij porady odnośnie odpowiedniej techniki szczotkowania i nitkowania zębów. Możesz skonsultować ze stomatologiem wybór odpowiedniej pasty i płynu do płukania.

Przeczytaj także: zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej!

Profilaktyka zdrowia jamy ustnej – dlaczego wizyty kontrolne u stomatologa są ważne?

Większość osób zwleka z umawianiem wizyt kontrolnych u dentysty. Często wiąże się to ze strachem przed bólem. Paradoksalnie, to właśnie silny ból zęba skłania ich do odwiedzenia gabinetu. Niestety, w takich przypadkach ząb nadaje się już tylko do leczenia kanałowego lub usunięcia. Wiąże się to z większą liczbą wizyt i narażeniem na wzmożony ból. Regularne wizyty kontrolne pozwalają uniknąć tego typu problemów.

Ponadto, wizyty kontrolne pozwalają dentyście na profesjonalną opiekę nad Twoją jamą ustną. Lekarz usunie kamień i płytkę nazębną, a także inne osady, których nie pozbędziesz się w domu. W ten sposób spada ryzyko próchnicy, zapalenia dziąseł i innych chorób.

Dentysta jest także w stanie ocenić stan zdrowia innych elementów w jamie ustnej. Badanie błony śluzowej, języka, stawów skroniowo-żuchwowych pozwala na wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian.

X