Choroby dziąseł to powszechny problem. Dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczone schorzenia dziąseł prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Poznaj główne przyczyny chorób dziąseł oraz objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę.

Czym dokładnie są choroby dziąseł?

Choroby dziąseł to grupa kilku schorzeń przyzębia. Wśród nich występuje: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia lub przewlekłe wrzodziejące zapalenie dziąseł. Wszystkie te dolegliwości są wynikiem stanu zapalnego, który rozwija się wokół zębów lub na powierzchni dziąseł. Choroby dziąseł pojawiają się u osób w różnym wieku: zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wymagają bezwzględnej opieki stomatologicznej, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia lub zapobiegania.

Przyczyny chorób dziąseł: czynniki, które zagrażają zdrowiu jamy ustnej

Najczęstszy powód wystąpienia chorób dziąseł to nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Na zębach, dziąsłach i języku nawarstwiają się szkodliwe bakterie, resztki jedzenia oraz ślina. Zaniedbanie codziennej higieny prowadzi do zapalenia dziąseł i przyzębia. Istotne jest zatem to, w jaki sposób szczotkujesz i nitkujesz swoje zęby. Nie unikaj również regularnych kontroli stomatologicznych. Dentysta zauważy ewentualne problemy z dziąsłami i uchroni Cię przed bólem.

Nieodpowiednia dieta także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. To, co jesz może prowadzić do spadku odporności i niedoboru witamin. Z kolei przetworzona żywność i duża ilość cukru stają się doskonałą pożywką dla bakterii. 

Inne choroby, na które cierpisz, również narażają Cię na zapalenie dziąseł i przyzębia. Cukrzyca czy problemy hormonalne znacznie zwiększają ryzyko powstania zmian w obrębie jamy ustnej. Co ciekawe, nieprawidłowości w obrębie dziąseł może nasilać ciąża. Zwykle objawy mijają po porodzie.

Zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej! – koniecznie to zobacz.

Jakie są objawy choroby dziąseł?

Objawy chorób dziąseł mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Istnieje kilka wspólnych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę. Zaliczamy do nich:

  1. Pogorszenie wyglądu dziąseł. Jeżeli są zdrowe, mają różową barwę. Przy chorobach dziąseł stają się zaczerwienione, a nawet fioletowe.
  2. Opuchlizna i obrzęk. Przy zdrowej jamie ustnej dziąsła są jędrne, a nie spuchnięte i miękkie.
  3. Krwawienie dziąseł. Ten objaw jest najczęściej zauważalny przez pacjentów. Jeżeli podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów widzisz krwawienie z dziąseł, to prawdopodobnie rozwija się stan zapalny.
  4. Nadwrażliwość i ból. Występują zwłaszcza podczas szczotkowania zębów, jedzenia oraz picia gorących lub zimnych napojów.
  5. Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który jest trudny do usunięcia. Ten objaw powinien Cię od razu zaalarmować. Zwłaszcza jeżeli nie mija po szczotkowaniu zębów i używaniu płynów do płukania ust.
  6. Recesja dziąseł. Jeżeli dziąsła zaczynają się cofać i odsłaniać korzenie zębów, masz do czynienia z zaawansowaną postacią choroby dziąseł. Twoje zęby wydają się wtedy dłuższe niż normalnie i może występować ból.

Palenie papierosów a zdrowie jamy ustnej – sprawdź.

Jak szybko pozbyć się zapalenia dziąseł? Profilaktyka i leczenie schorzeń jamy ustnej

Sposób postępowania z dziąsłami zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Podstawą leczenia jest poprawa higieny jamy ustnej. Zalecane jest stosowanie past i płynów, które usuwają płytkę nazębną i działają regenerująco na dziąsła. Dokładnie należy nitkować przestrzenie między zębami. 

Najłagodniejszym sposobem kuracji u stomatologa jest higienizacja. Zalicza się do niej usuwanie płytki lub kamienia nazębnego. Lekarz może przepisać preparaty łagodzące lub przeciwzapalne albo antybiotyki do miejscowego stosowania. W przypadku zaawansowanej choroby dziąseł stosuje się tzw. zabiegi korekcyjne, które poprawiają strukturę przyzębia. W ostateczności niezbędne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba.

Profilaktyka jest zatem kluczowa do uniknięcia chorób dziąseł. Pamiętaj o szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Zadbaj o odpowiednią dietę i wystrzegaj się palenia papierosów. I przede wszystkim: regularnie odwiedzaj stomatologa. Wizyty kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie problemów.

X