Jesteś palaczem? Zastanawiasz się w jakim stopniu papierosy szkodzą Twojej jamie ustnej? Nie wiesz jakie dokładnie są skutki palenia? W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które często pojawiają się w głowach palaczy.

Czy palenie papierosów niszczy zęby?

Palenie negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Zawarte w papierosach substancje toksyczne powodują żółknięcie zębów oraz pojawianie się ciemnych plam. Z czasem może wystąpić także erozja szkliwa. Palacze są o wiele bardziej narażeni na rozwój próchnicy, chorób przyzębia, a w efekcie – utratę zębów. Wyraźnie zauważalnym skutkiem palenia jest nieświeży oddech wywołany toksynami z dymu papierosowego.

W jaki sposób palenie wpływa na zęby?

Substancje zawarte w dymie papierosowym niszczą zęby na kilka sposobów. Widocznym skutkiem palenia jest zmiana ich koloru. Zęby palacza stają się przebarwione i wyraźnie zżółknięte. Szybko osadza się na ich powierzchni ciemny, czasami czarny nalot nazębny.

Dodatkowo, palacze są narażeni na szybsze odkładanie się kamienia nazębnego. Szkodliwe substancje pozostają na zębach i przyspieszają rozwój próchnicy. Z kolei tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym spowalnia metabolizm, co wpływa na niedotlenienie komórek w jamie ustnej. Dziąsła tracą elastyczność i stają się podatne na infekcje oraz uszkodzenia.

W efekcie wspomnianych problemów często dochodzi do rozwoju choroby przyzębia. Odsłaniają się szyjki zębowe, wzrasta ruchomość zębów, a w ostateczności dochodzi do ich wypadania. Krwawienie, które jest charakterystyczne dla tej choroby, często nie pojawia się u palaczy ze względu na niedotlenienie tkanek.

Sprawdź również: jak zadbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Czy u dentysty widać, że palę papierosy?

Stomatolog będzie wiedział, że palisz papierosy, na podstawie stanu Twojej jamy ustnej. Żółte zęby, ciemne przebarwienia, osad na języku i zębach do dla niego bardzo wyraźne wskazówki. Jednoczesne problemy z dziąsłami tylko to potwierdzą. Szczerze poinformuj dentystę o tym, że palisz. Dzięki temu będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie w celu poprawy Twojego zdrowia.

Przeczytaj również: zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej!

Jak dbać o zęby palacza? Droga do białego uśmiechu

Przebarwienia zębów to największy kompleks palaczy. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa mogą Ci pomóc w uzyskaniu bielszego uśmiechu.

Stosuj się do zaleceń dbania o higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów minimum 3 razy dziennie to obowiązek. Wybieraj pasty do zębów, które są dedykowane osobom palącym. Zawierają one substancje ścierne, które lepiej usuwają przebarwienia i osad z dymu papierosowego. Dodatkowo płucz jamę ustną specjalnymi płynami i używaj nici dentystycznej.

W przypadku zaawansowanego żółknięcia zębów konieczna będzie wizyta u stomatologa. Codzienna higiena jamy ustnej nie poradzi sobie z takimi przebarwieniami. Możesz umówić się na profesjonalne czyszczenie zębów, które skutecznie usunie warstwę szkodliwych substancji. Wybielanie zębów również może przywrócić biel Twojemu uśmiechowi.

X