Higiena jamy ustnej u dzieci odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Odpowiednie nawyki, które przekażesz dziecku od najmłodszych lat, zostaną z nim na zawsze. W artykule przedstawimy najważniejsze elementy profilaktyki zdrowych zębów. Poznaj praktyczne porady, dzięki którym odpowiednio zadbasz o jamę ustną najmłodszych.

Higiena jamy ustnej noworodka i niemowlaka. Jak prawidłowo dbać o pierwsze zęby?

Pierwsze trzy lata życia dziecka to najważniejszy okres dbania o higienę jamy ustnej. Pierwsze zęby pojawiają się w okolicy 6 miesiąca. Występują też przypadki, kiedy ząbki wyrzynają się znacznie wcześniej. Nie znaczy to jednak, że dbanie o higienę jamy ustnej zaczyna się wraz z pierwszym uzębieniem.

Już od wczesnego etapu życia powinieneś troszczyć się o dziąsła i błonę śluzową dziecka. Wykorzystaj do ich przecierania delikatną ściereczkę lub gazik nasączony w letniej wodzie lub naparze z rumianku. Dzięki tym zabiegom pozbędziesz się szkodliwych bakterii i pozostałości jedzenia.

Kiedy zauważysz u dziecka pierwsze zęby, wprowadź pastę i szczoteczkę do zębów. Dziąsła maluchów są delikatne, więc upewnij się, że wybrałeś szczoteczkę z miękkim włosiem. Na samym początku to Ty będziesz odpowiadał za mycie zębów swojego dziecka. Rączka szczoteczki powinna być dopasowana do Twojej dłoni. Ucz dziecko odpowiednich nawyków – myj zęby rano i wieczorem. 

Pierwsze trzy lata życia to również odpowiedni moment na oswojenie malucha ze stomatologiem. Dzięki temu szybko przyzwyczai się do gabinetu i tego, jak przebiega wizyta.

Nieprzyjemny oddech: główne przyczyny i metody leczenia – zapoznaj się z nimi.

Jak wygląda higiena jamy ustnej u przedszkolaka? 

Dbanie o zęby u dzieci w wieku przedszkolnym bazuje na nawykach, które wyrabiasz do 3 roku życia.

Najważniejsze jest regularne szczotkowanie zębów rano i wieczorem. Na tym etapie dziecko jest już bardziej samodzielne, więc poradzi sobie z używaniem pasty oraz szczoteczki do zębów. Jednak odpowiednia technika mycia jest kluczowa w dbaniu o higienę jamy ustnej. Pokaż dziecku jak powinno wykonywać dane czynności i monitoruj jego postępy. 

Wybór szczoteczek dla malucha w tym wieku jest ogromny. W sklepach znajdziesz wiele modeli dedykowanych właśnie dzieciom. Często posiadają one wzory z postaciami z bajek. To z pewnością zachęci dziecko do mycia zębów. Upewnij się tylko, że włosie szczoteczki jest miękkie.

Dzieci w wieku przedszkolnym powoli uczą się korzystać z nici dentystycznych. Nić dociera do przestrzeni między zębami i pozbywa się resztek pokarmów. To dodatkowy etap odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zadbaj również o właściwą dietę dziecka. Postaw na owoce, warzywa i pełnowartościowe przekąski. Na tym etapie szczególnie ważne są regularne wizyty u stomatologa. Lekarz będzie na bieżąco monitorował stan zębów i dziąseł dziecka. W razie potrzeby zareaguje odpowiednio wcześnie. 

Zobacz więcej: zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej!

Zdrowa jama ustna u dzieci w wieku szkolnym

Dzieci w okresie szkolnym zaczynają gubić zęby mleczne. Pojawiają się wówczas zęby stałe, o które trzeba dokładnie zadbać. Zostaną one z dzieckiem już do końca życia. Odpowiednia higiena jamy ustnej staje się priorytetem.

Higiena jamy ustnej u dziecka w wieku szkolnym opiera się na regularnym szczotkowaniu. Dokładne mycie zębów rano i wieczorem to minimum. Nić dentystyczna i płyny do płukania jamy ustnej powinny na stałe zagościć w codziennej rutynie. W ten sposób przestrzenie międzyzębowe zostaną odpowiednio oczyszczone.

Zachęcaj dziecko do zdrowej i zbilansowanej diety. Owoce, warzywa i woda przyczyniają się do utrzymania jamy ustnej w doskonałym zdrowiu. Uświadom go, że nadmierna ilość słodyczy i gazowanych napojów szkodliwie działa na szkliwo.

Nie zapominaj o regularnym zabieraniu dziecka do stomatologa. Lekarz na bieżąco powinien monitorować wzrost kolejnych zębów stałych. To najlepszy sposób na sprawdzenie czy higiena jamy ustnej nie wymaga poprawy.

X