Nić dentystyczna pełni bardzo ważną rolę w codziennej higienie jamy ustnej. Niestety, wiele osób pomija ten krok. Wtedy nawet codzienne szczotkowanie nie wystarcza. Zwykła szczoteczka czyści zęby powierzchniowo, ale nie dociera pomiędzy szczeliny zębów. Dlatego dodanie nici dentystycznej do codziennej rutyny ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Czy warto używać nici dentystycznej? Zalety nitkowania

Codzienne używanie nici dentystycznej ma wiele zalet. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo istotne, a zwyczajna szczoteczka jej nie gwarantuje. Dlatego szczotkowanie należy uzupełnić także nitkowaniem. Za pomocą nici usuniesz płytkę nazębną i resztki pokarmowe z trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Czysta przestrzeń międzyzębowa ma szczególne znaczenie, ponieważ zapobiega rozwojowi próchnicy i chorobom dziąseł. Zmiany chorobowe mogą pokrywać całą powierzchnię zęba, nie tylko jego końcówkę. Dlatego powinieneś myć zęby zarówno na powierzchni, jak i przy dziąsłach, a także w szczelinach.

Nić dentystyczna ma także pozytywny wpływ na świeżość oddechu. Nieprzyjemny zapach zazwyczaj związany jest z zaniedbaniem higieny. Włókna nici są z kolei często pokryte delikatną, woskowaną warstwą o miętowym smaku i zapachu. Dzięki niej Twój oddech dłużej będzie świeży.

Czy warto używać płynu do płukania? Zalety i wady – poznaj je wszystkie.

Jak używać nici dentystycznej? Poprawna technika

Dla wielu osób sposób używanie nici dentystycznej jest sporym problemem. Zdecydowana większość nie wie, jaką nić wybrać, jak ją poprawnie trzymać i dostosować do swoich potrzeb. Skutkuje to nieprawidłowym zastosowaniem nici i narażeniem dziąseł na podrażnienia. Odpowiednia technika może temu zaradzić!

Krok 1: Dobierz odpowiednią długość nici. Pamiętaj, żeby nie używać tego samego kawałka nici dwa razy. Na ogół wystarczająca długość nici wynosi około 40-50 centymetrów. Zacznij mniej więcej od takiej wartości i dostosuj ją do swoich potrzeb.

Krok 2: Owiń nić wokół palców wskazujących lub środkowych, tak jak Ci wygodnie. Podczas korzystania z nici istotne jest przesuwanie jej tak, żeby po jednej stronie była jej zużyta część, a po drugiej zdatna do użytku. 

Krok 3: Delikatnie wprowadź nić między zęby. Przy tylnych zębach będziesz musiał nabrać trochę wprawy. Nie rób tego zbyt mocno, ponieważ możesz podrażnić swoje dziąsła.

Krok 4: Wykonuj ruchy nicią w formie litery „C” wzdłuż bocznej powierzchni zęba. Tym sposobem efektywnie pozbędziesz się resztek pokarmowych i nie uszkodzisz dziąseł. Następnie powtórz wszystkie czynności dla każdego kolejnego zęba.

Zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej! – poznaj je sam.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy nitkowaniu?

Zazwyczaj trudno jest zrobić coś poprawnie za pierwszym razem. Uczymy się na błędach, dlatego omówimy najczęstsze pomyłki podczas nitkowania.

Po pierwsze – Nie naciągaj zbyt mocno nici! W taki sposób najczęściej dochodzi do urazów dziąseł. Używaj nici bardzo delikatnie, dzięki czemu nitkowanie przebiegnie precyzyjnie i bez żadnego bólu.

Po drugie – Nie pomijaj trudno dostępnych obszarów. To prawda, że dostanie się do tylnych zębów jest trochę wymagające. Jednak to właśnie w tych miejscach zostaje najwięcej resztek pokarmowych. Dokładne czyszczenie tych okolic jest szczególnie ważne.

Po trzecie – Nie używaj tej samej części nici dwa razy! Zużyty kawałek ma na sobie bakterie i użycie go ponownie rozprzestrzeni je w całej jamie ustnej. Jeśli przygotowany przez Ciebie fragment nici jest za krótki, sięgnij po kolejny.

Mamy nadzieję, że z tą wiedzą będziesz w stanie dokonać dokładniejszego czyszczenia swoich zębów. W razie wszelkich wątpliwości i pytań zapraszamy do kontaktu lub umówienia się na wizytę!

X