Wraz ze wzrostem świadomości odnośnie higieny jamy ustnej, coraz bardziej popularne stają się płyny do płukania ust. Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej uważa się za podstawę zdrowego uśmiechu. Jednak czy faktycznie jest to tak istotne?

Jak działa płyn do płukania jamy ustnej?

Główną właściwością płynu do płukania ust jest usuwanie bakterii z miejsc, których nie dosięgniesz szczoteczką do zębów. Ponadto, płyn odświeża oddech, a w niektórych przypadkach ma także właściwości wybielające zęby. Pomaga również w zapobieganiu próchnicy, dzięki zawartości fluoru w składzie.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest niezwykle proste. Wystarczy, że napełnisz kieliszek lub inny pojemnik odpowiednią ilością produktu. Następnie płucz jamę ustną przez określony czas, który podany jest na opakowaniu. Standardowo przyjmuje się, że maksymalny czas płukania jamy ustnej to minuta. Na koniec wypluj płyn do umywalki.

Kiedy używać płynu do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej można stosować na trzy sposoby.

  1. Płukanie jamy ustnej przed szczotkowaniem zębów. W ten sposób zmiękczysz zalegającą płytkę nazębną i znacznie łatwiej usuniesz ją w trakcie dalszej higieny.
  2. Płukanie jamy ustnej po szczotkowaniu zębów. Zapewnisz sobie w ten sposób dodatkową ochronę. Ponadto, fluor zawarty w płynie wzmocni działanie pasty do zębów.
  3. Płukanie jamy ustnej między posiłkami. Dzięki zastosowaniu płynu do płukania ust pozbędziesz się większości resztek pokarmowych, które zalegają na dziąsłach, zębach i języku. W ten sposób ograniczysz rozwój bakterii.

Możesz również spotkać płyny do płukania ust, które stosowane są w celu wybarwienia płytki nazębnej. Ułatwiają one naukę odpowiedniego szczotkowania zębów dzieciom albo osobom, które stosują nieprawidłową technikę mycia. Płyny takie zabarwiają starą płytkę nazębną np. na niebiesko. Dzięki temu widać, które miejsca w jamie ustnej nie są dostatecznie oczyszczane.

Zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej! – poznaj wszystkie sekrety!

Jakie są zalety płynu do płukania ust?

Najczęściej wymienianą zaletą płynu do płukania ust jest odświeżenie oddechu. Skutecznie pozbywa się on mikrobów nie tylko na zębach, ale także w innych, trudno dostępnych zakamarkach jamy ustnej. W ten sposób świeży oddech pozostaje na dłużej.

Zawarte w płynach substancje antybakteryjne mogą także ograniczać rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za przyrost płytki nazębnej. Z kolei płyny z fluorem wzmacniają szkliwo zębów. Dzięki temu znacznie spada ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.

Płukanie jamy ustnej może mieć także pozytywny wpływ na dziąsła. Czasami szczotkowanie dziąseł i nitkowanie wywołuje podrażnienia. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z aloesem lub prowitaminą B5 łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne.

Kluczowe wady płynu do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej z pewnością przynosi wiele korzyści. Ma on jednak pewne słabości, na które koniecznie zwróć uwagę.

Przede wszystkim, płyn do płukania nie zastąpi dokładnego i regularnego szczotkowania zębów. Może być jedynie uzupełnieniem Twojej rutyny. Bez stosowania kompleksowej higieny jamy ustnej, dziąsła i zęby narażone są na choroby.

Zbyt częste stosowanie płynów do płukania ust może zaburzyć naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej. Niektóre preparaty działają antybakteryjnie i eliminują zarówno szkodliwe, jak i korzystne bakterie. Negatywnie wpływa to na zdrowie jamy ustnej.

Największa słabość płynów do płukania jamy ustnej to jednak ich skład. Część preparatów zawiera w składzie alkohol, konserwanty i barwniki. Działają one drażniąco na wrażliwe tkanki jamy ustnej. Mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego najlepiej wybierz bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej. W razie niepokojących objawów, skontaktuj się z lekarzem.

X