Czyszczenie języka to ważny element kompleksowego dbania o higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów i płukanie nie usuwa wszystkich bakterii i resztek pokarmów. Dlatego wciąż może męczyć Cię nieświeży oddech oraz inne dolegliwości. W tym artykule dowiesz się, kiedy barwa Twojego języka powinna Cię zaniepokoić. Dodatkowo, poznasz sprawdzone sposoby na jego czyszczenie.

Dlaczego warto czyścić język?

Język jest jednym z głównych miejsc, w których gromadzą się bakterie i resztki pokarmowe. Nagromadzone bakterie często są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Czyszczenie języka pomaga je usunąć.

Bakterie na języku mogą także uszkadzać szkliwo zębów i prowadzić do rozwoju próchnicy. Czyszczenie języka znacznie zmniejsza ryzyko występowania schorzeń jamy ustnej.

Zadbany język to również znacznie lepsze doznania smakowe! Usuwanie nagromadzonych resztek pokarmów przywraca wrażliwość kubków smakowych i poprawia odczuwanie smaków.

Jak chronić zęby przed próchnicą? Sprawdź czego musisz unikać.

Jakie zmiany na języku powinny niepokoić?

Zdrowy język ma różowy lub lekko czerwony kolor. Jest gładki, lekko wilgotny i pokryty brodawkami językowymi. Istnieją jednak sytuacje, kiedy język zmienia swoją barwę. Każdy niepokojący nalot lub zabarwienie skonsultuj z lekarzem.

Biały osad na powierzchni języka to najczęściej pleśniawki. Występują u osób z cukrzycą lub osłabioną odpornością. Taki kolor może być też związany z spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów.

Język o odcieniu ciemnoczerwonym może sugerować zapalenie języka lub niedobory witamin z grupy B. Jest to również częsty objaw reakcji alergicznych, np. na składniki posiłków.

Brązowy odcień języka najczęściej wynika z nadmiernego spożywania kawy oraz palenia papierosów. Ten kolor może również wskazywać na gromadzenie się toksyn w organizmie. Skonsultuj się w takiej sytuacji z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę i wdroży leczenie.

Żółty osad na języku wzbudza wiele wątpliwości. Najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej higieny. Regularne czyszczenie języka rozwiąże problem. Czasami to niektóre przyprawy barwią ten organ na żółto. Zanim spanikujesz upewnij się, że nie jadłeś wcześniej curry lub kurkumy.

Jeżeli zmiana nawyków nie przynosi skutków, przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Żółty osad na języku to również charakterystyczny objaw problemów z wątrobą, dwunastnicą czy pęcherzykiem żółciowym. Może również wskazywać na żółtaczkę lub owrzodzenie żołądka.

Sprawdź to sam: zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej!

Jak wyczyścić brudny język? Podstawy dbania o higienę języka

Najprostszym sposobem właściwe oczyszczenie języka jest skrobanie lub szczotkowanie. W drogeriach oraz aptekach znajdziesz odpowiednie do tego narzędzia. Możesz wybierać spośród różnorodnych szczoteczek, skrobaczek i innych sprzętów. 

Jak prawidłowo czyścić język? Przesuwaj delikatnie skrobaczkę lub szczoteczkę od tyłu do przodu języka. W ten sposób efektywnie usuniesz osad, bakterie oraz resztki pokarmów. Pamiętaj o dokładnym myciu urządzeń zarówno przed, jak i po użyciu.

Po każdym szczotkowaniu zębów możesz użyć dodatkowo płynu do płukania ust lub wody, żeby odświeżyć oddech.

Jak pozbyć się osadu na języku?

Istnieje kilka skutecznych działań, które pomogą Ci zwalczyć nalot z powierzchni języka.

  1. Regularne czyszczenie języka to podstawa. Bez tego nalot będzie powracał.
  2. Płukanie jamy ustnej pomoże usunąć resztki pokarmów i odświeży oddech. Skorzystaj ze specjalnych płynów lub wody.
  3. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów pomoże w usuwaniu bakterii i ogranicza powstawanie osadu na języku.
  4. Odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywanie małej ilości płynów powoduje suchość w ustach i może wzmagać produkcję nalotu.
  5. Zdrowa dieta. Unikaj cukrów i przetworzonych produktów. Postaw na zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce i błonnik.

X