Dbanie o zęby to sekret pięknego uśmiechu. Próchnica to powszechny problem, ale nie musi być Twoim problemem. Poprawne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i regularne wizyty u dentysty to trzy proste kroki, które zapewnią ochronę nie tylko twoim zębom, ale całej jamie ustnej. Nie musisz być dentystą, aby skutecznie dbać o swoje zęby i chronić je przed próchnicą. Wystarczy kilka prostych nawyków, aby sprostać temu wyzwaniu. Jakich? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Jak zachować odpowiednią higienę jamy ustnej?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w ochronie przed próchnicą jest regularne szczotkowanie zębów. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, lub nawet po każdym posiłku. Pamiętaj, żeby szczotkować uzębienie z każdej strony!

Wybór właściwej szczoteczki również ma znaczenie. Powinna mieć odpowiednie włosie, dostosowane do Twoich zębów. U większości ludzi dobrze sprawdza się szczoteczka średnia. Z kolei, jeśli masz chore i delikatne dziąsła, używaj raczej szczoteczki miękkiej. Do usunięcia z zębów mocniejszych przebarwień, po kawie lub dymie tytoniowym, najlepiej sprawdzi się szczoteczka twarda.

Kolejnym ważnym krokiem w ochronie zębów przed próchnicą jest używanie nici dentystycznej. Szczoteczka do zębów nie dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Nitkowanie jest niezastąpione przy usuwaniu resztek pokarmowych, które utknęły między zębami.

Prawidłowe używanie nici dentystycznej polega na delikatnym wprowadzaniu jej w przestrzeń międzyzębową i wykonywaniu ruchów w formie litery „C”. Pamiętaj, że nici dentystyczne powinny być używane codziennie, najlepiej po posiłku lub wieczorem.

Doskonałym uzupełnieniem Twojej higieny będzie także płyn do płukania ust. W szybki sposób zabija on bakterie i odświeża oddech. Stosuj go po nitkowaniu i szczotkowaniu zębów, najlepiej raz lub dwa razy dziennie. Na większości płynów do ust znajdziesz zalecenie, żeby płukać jamę ustną maksymalnie przez minutę. 

Zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej! – zapoznaj się z nimi.

Co najbardziej niszczy zęby? Tego musisz unikać!

Wiele osób mówi, że spożywanie słodyczy niszczy zęby. Bardzo często słyszą to dzieci, które nie potrafią się oprzeć słodkim przekąskom. To wszystko prawda i dotyczy również dorosłych! Bakterie w jamie ustnej przekształcają cukier w kwas, który niszczy szkliwo. Proces ten ma więc bardzo negatywny wpływ na Twoje uzębienie. Dlatego powinieneś unikać słodkich napojów i przekąsek lub zadbać o odpowiednią higienę po ich spożyciu. Zachęcamy do sięgania po zdrowsze alternatywy, takie jak owoce i warzywa. Nie przylegają do zębów, tak jak czekolada, i zawierają o wiele zdrowsze, lepiej przyswajalne cukry.

Unikaj także gryzienia twardych produktów i przedmiotów. Niektórzy mają zły nawyk używania zębów do otwierania opakowań. Przy kupowaniu gum do żucia postaw na produkty bez zawartości cukru. Ponadto najważniejsze, także dla ogółu zdrowia, jest picie dużej ilości wody. Wypłukuje ona resztki pokarmowe spomiędzy zębów i oczywiście nawadnia organizm. Unikaj natomiast częstego picia czarnej kawy i ciemnej herbaty. Te napoje pozostawiają przebarwienia, których później łatwo nie wyczyścisz.

Przeczytaj również: dieta a zdrowie jamy ustnej. Co jeść, żeby mieć mocne zęby i dziąsła?

Jak często chodzić do dentysty?

Regularne wizyty kontrolne u dentysty są niezastąpione w ochronie przed próchnicą. Stomatolog dokona oceny stanu Twoich zębów, wykryje ewentualne zmiany i zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Podczas wizyty stomatologicznej możesz również zdecydować się na profesjonalne czyszczenie zębów. Lekarz usunie kamień nazębny i może wykonać zabieg lakowania, który polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem. Uniemożliwia on dostawanie się do zębów resztek pokarmowych i blokuje rozwój bakterii niszczących szkliwo.

Pamiętaj, że stomatolog to Twój przyjaciel i zawsze chce Ci pomóc! Nie bój się odwiedzać swojego lekarza przynajmniej dwa razy w roku. Częste wizyty pomogą Ci zachować piękny i zdrowy uśmiech.

X