Produkty, które jesz, mają ogromny wpływ na piękny uśmiech i zdrowie zębów. Zawarte w nich witaminy i minerały mogą wzmocnić strukturę kości oraz dziąseł. Niektóre przekąski są za to doskonałą pożywką dla bakterii. Wprowadź rewolucję w swojej diecie i odkryj, jak zdrowe odżywianie poprawi stan Twoich zębów i dziąseł!

Jakie jedzenie niszczy zęby? Tych produktów unikaj, jeśli nie chcesz mieć próchnicy!

Próchnica to powszechny problem wśród osób w każdym wieku. Wywołują ją bakterie, które żywią się resztkami pokarmowymi. Na szczęście możesz jej zapobiec. Wystarczy, że ograniczysz spożywanie produktów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy.

  1. Słodycze i produkty o dużej zawartości cukru. Bakterie wywołujące próchnicę uwielbiają cukier. To dzięki niemu tak szybko się rozwijają. W związku z tym unikaj ciasteczek, cukierków, lizaków i innych słodkich przekąsek.
  2. Kwaśne nie znaczy lepsze. Kwaśne soki, napoje gazowane i owoce także przyczyniają się do powstawania próchnicy. Do szczególnie szkodliwych produktów zalicza się cytrusy, kwas chlebowy i soki owocowe.
  3. Produkty z zawartością skrobi. Bakterie lubią skrobię w takim samym stopniu jak cukier. Nadmierne spożywanie ryżu, ziemniaków czy pieczywa sprzyja rozwojowi próchnicy.
  4. Wszystko, co się lepi. Żelki, dżemy, karmelowe cukierki i krówki to tylko niektóre produkty z tej kategorii. Przyklejają się do powierzchni zębów i bardzo ciężko je usunąć.

Wizyta kontrolna u dentysty – co jaki czas i dlaczego jest ważna? Sprawdź to!

Czego nie lubi próchnica? Poznaj produkty, które wzmocnią Twoje zęby

Nie wszystkie produkty działają negatywnie na zdrowie Twoich zębów. Część z nich pomoże Ci utrzymać jamę ustną w doskonałym stanie. Dowiedz się, jakie pokarmy zapobiegają próchnicy i pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem znacznie dłużej! 

  1. Nabiał, np. mleko, jogurty, sery czy śmietana. Są bogate w wapń, który wpływa na utrzymanie mocnych zębów. Dodatkowo, produkty mleczne neutralizują kwasy w jamie ustnej.
  2. Owoce i warzywa. Suszone daktyle, banany, fasola czy groszek to doskonałe źródło błonnika. Spożywanie tych produktów znacząco pobudza produkcję śliny. Pozwala to na wytworzenie tarczy mineralnej, która chroni zęby przed próchnicą.
  3. Produkty pełnoziarniste. To doskonałe źródło żelaza oraz witamin z grupy B, które wpływają na zdrowie dziąseł.
  4. Woda. Najlepszy napój dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Pozbędziesz się dzięki niej resztek pokarmowych.
  5. Mięso i ryby. Mięso dostarczy Twojemu organizmowi witaminę D, która ma istotny wpływ na kondycję zębów. Z kolei ryby zawierają niezbędny dla higieny jamy ustnej fluor.
  6. Nasiona i orzechy. To doskonała przekąska, pełna składników odżywczych. Znajdziesz w nich szczególnie wapń, fosfor i witaminę D. Ponadto, ich chrupanie może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej.

Przeczytaj także: zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej!

Zadbaj o piękny uśmiech! Te nawyki pomogą Ci w walce z próchnicą

Nie tylko dieta ma wpływ na zdrowie jamy ustnej. Odpowiednie nawyki również są doskonałą bronią do walki z próchnicą. Ciesz się pięknym uśmiechem dzięki kilku prostym zasadom.

Pamiętaj o prawidłowym i dokładnym myciu zębów. Zadbaj o to, aby szczoteczka do zębów, pasta i płyn do płukania jamy ustnej były dobrane do Twoich potrzeb. Regularnie sięgaj po nić dentystyczną, aby zadbać także o dziąsła.

Nie unikaj kontrolnych wizyt u stomatologa! Regularne sprawdzanie stanu jamy ustnej pozwoli lekarzowi wykryć niepokojące zmiany znacznie wcześniej. W przypadku złego stanu zębów lub dziąseł leczenie zostanie wdrożone już na wczesnym etapie choroby.

Wprowadź zmiany w swoim stylu życia. Zdrowo się odżywiaj i zrezygnuj z palenia papierosów. Dym tytoniowy wywołuje żółknięcie zębów i erozję szkliwa. Z kolei nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja powstawaniu próchnicy.

X