PROTETYKA, CYFROWE PROJEKTOWANIE UŚMIECHU

Protetyka stomatologiczna to rozwiązanie dla osób ze stanem uzębienia, który utrudnia spożywanie pokarmów. Nawet jeden ubytek zęba może negatywnie wpłynąć na jakość życia, uniemożliwiając jedzenie ulubionych potraw. Do tego w niektórych przypadkach przyczyni się do zaniku kości a w efekcie – do zniekształcenia szczęki. Przełoży się to na wygląd, jak i samopoczucie pacjenta. Ból, przesuwanie się zębów sąsiadujących i stany zapalne jamy ustnej, to tylko niektóre ze skutków ubocznych zaniedbania leczenia stomatologicznego.

Na szczęście z pomocą przychodzi protetyk w Brodnicy, który zajmie się Twoim leczeniem. Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii pozwalający za pomocą protez, implantów, mostów i koron odtworzyć brakujące zęby oraz zająć się rekonstrukcją tych uszkodzonych. Protetyka błyskawicznie się rozwija, dlatego już teraz, dzięki cyfrowym metodom skanowania uzębienia, stomatolodzy mogą jeszcze dokładniej dobrać uzupełnienie indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta.

Protezy zębowe – poznaj ich rodzaje

W protetyce stomatologicznej wyróżnia się kilka rodzajów protez. Zaliczamy do nich kolejno:

Pierwsze z rozwiązań, czyli licówki porcelanowe i kompozytowe, to cienkie płaty, które mocowane są do przedniej części zębów. Z reguły wykonuje się je w linii uśmiechu (od zęba 5 do zęba 5). Sam zabieg trwa około 2-3 godziny i po wstępnej konsultacji może być wykonany już podczas pierwszej wizyty. To idealna opcja dla osób cierpiących na bruksizm czy posiadających zęby martwe. Sprawdzi się także przy fluorozie na zewnętrznej części zęba. Licówki porcelanowe mogą w widoczny sposób poprawić wygląd uzębienia.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są mosty i korony porcelanowe. Korony porcelanowe stosuje się, aby odbudować ząb po leczeniu kanałowym. W przypadku kliku ubytków, które ze sobą sąsiadują, wykorzystuje się połączone korony. Sam zabieg musi zostać podzielony na dwie części, z czego pierwsza polega na przygotowaniu zębów poprzez oszlifowanie i wykonanie skanu cyfrowego oraz wysłanie do pracowni protetycznej przygotowanego uzębienia. Po około 1-1,5 tygodnia stomatolog cementuje most porcelanowy. Po zabiegu należy regularnie odwiedzać gabinet, by utrzymać higienę pracy protetycznej.

Jeśli chodzi o zębowe protezy ruchome, tutaj mamy do czynienia z protezami częściowymi i całkowitymi. Całkowite wykonane są z akrylu i mają za zadanie uzupełnić łuki zębowe. Jednak nie zawsze są stabilne, zwłaszcza w przypadku dolnej protezy. Z kolei protezy częściowe osadza się na zębach naturalnych, błonie śluzowej lub implantach. Zębowe protezy ruchome oparte są na własnych zębach pacjenta, dzięki czemu nie osiadają i umożliwiają swobodne żucie. Są cieńsze, delikatniejsze i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej. Jako elementy mocujące wykorzystano metalowe klamry, ale bez obaw – dostępne są warianty, których praktycznie nie widać. Niektóre zębowe protezy ruchome oparte są też na korzeniach pacjenta poprzez przyczepy. Najczęściej stosuje się je, gdy korzeni jest zbyt mało lub są za słabe.

Protezy nakładkowe – czym się wyróżniają?


Protezy nakładkowe to rozwiązanie mające mnóstwo zalet. Jedną z nich jest stabilność, jaką zapewniają. Znacznie zwiększają komfort ich użytkowników. Dużą korzyścią protez nakładkowych jest możliwość wykorzystania naturalnych korzeni pacjenta. Dzięki nim siły powstające w żuchwie podczas żucia przenoszone są tak, że organizm wyczuwa je jako przeżuwanie fizjologiczne.

Zakładając protezę zębową, należy pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma szczegółowa konsultacja protetyczna. To właśnie ona umożliwi dobranie najlepszej metody uzupełniania braków w uzębieniu. Zdecydowanie lepiej odwiedzić protetyka w Brodnicy, niż zajmować się protezą samodzielnie. Bowiem mogłoby to grozić jej uszkodzeniem lub zniszczeniem. W razie konieczności, niewielkie uszkodzenia zostaną od razu nadlane, co pozwoli ograniczyć koszty związane z ewentualną wymianą protezy.

Protetyka stomatologiczna – przeciwwskazania oraz zalecenia przed i po leczeniu

Przeciwwskazaniem do założenia implantów może okazać się:

Leczenie protetyczne rozpocznie się od szczegółowego wywiadu, podczas którego należy odpowiedzieć na pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, nawyków higienicznych, występowania chorób oraz oczekiwań dotyczących zabiegu. Czasami może okazać się konieczne usunięcie niektórych zębów i nadbudowy protetycznej, leczenie kanałowe czy oczyszczenie zębów ze złogów i kamienia. 

Konturowanie i piaskowanie zębów – sprawdź.

Po zakończeniu leczenia trzeba odpowiednio dbać o protezę zębową i stosować się do zaleceń lekarza. Poza tym należy też regularnie odwiedzać stomatologa w celu przeprowadzania kontroli stanu uzębienia, wykonywania korekt lub ewentualnych napraw.

(+48) 533-466-466
rejestracja@perfektsmile.pl






    X