PERIODONTOLOGIA

SKUTECZNE LECZENIE CHORÓB PRZYZĘBIA W BRODNICY!

Stomatologia to bardzo rozległa medyczna dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wśród wielu jej dyscyplin, jedną z bardzo istotnych ról odgrywa periodontologia, czyli diagnozowanie oraz leczenie rozmaitych chorób przyzębia. Schorzenia periodontologiczne są najczęściej chronicznymi stanami zapalnymi obejmującymi dziąsło i kość wyrostka i ozębną.

Czym jest periodontologia?

Jak już zostało wspomniane, periodontologia to dziedzina nauki, która zajmuje się problemami dotyczącymi przyzębia i jego dolegliwości. Pierwszy etap działania periodontologii polega na zdiagnozowaniu stanu chorobowego, po którym następuje etap drugi, czyli odpowiednie leczenie. Dlaczego periodontologia jest tak ważną dziedziną stomatologii? Bo dotyczy olbrzymiej rzeszy ludzi mających problemy z chorobami, które są wynikiem zaatakowania tkanek podporowych zębów.

Schorzenia periodontologiczne dotyczą właściwie wszystkich grup ludzi – poczynając od dzieci, na osobach w podeszłym wieku kończąc. Ze względu na fakt, iż choroby przyzębia występują niezwykle powszechnie, zakwalifikowane zostały one do grupy chorób społecznych.

Choroby przyzębia

Na podstawie badań przeprowadzanych w Polsce oszacowano, iż choroby przyzębia to dziś prawdziwa plaga w naszym kraju. Wyniki tych badań są bardzo niepokojące, pokazując skalę problemu. Na szczęście leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej stoi dziś na wysokim poziomie, dając olbrzymie możliwości zarówno dentyście, jak i choremu.
Dzięki skutecznej diagnozie i prawidłowemu leczeniu udaje się zapobiec najgorszemu, czyli utracie zęba na skutek rozchwiania zęba.


Przyczyny powstawania chorób przyzębia

Myśląc o chorobach przyzębia, można użyć pewnego uproszczenia i powiedzieć, że wszystkiemu winna jest płytka nazębna. Choroby z którymi najczęściej ma do czynienia periodontologia wynikają z obecności płytki nazębnej na dziąsłach, zębach oraz protetycznych uzupełnieniach. Poprzez ciągłe oddziaływanie bakterii na dziąsło oraz wytwarzanie różnorodnych szkodliwych produktów typu toksyny i enzymy, dochodzi do zachwiania równowagi biologicznej, czego konsekwencją jest stan zapalny.

Skąd jednak obecność płytki nazębnej? W większości przypadków powodem jej występowania jest… zła higiena jamy ustnej, choć nie jest to oczywiście jedyna przyczyna (może być to także palenie tytoniu, awitaminoza, bruksizm, problemy hormonalne i ogólnoustrojowe, nieprawidłowe protetyczne uzupełnienia, zła dieta, i wiele jeszcze innych).


Kiedy udać się po pomoc lekarską?

Istnieje wiele sygnałów, które ostrzegają przed możliwymi problemami z przyzębiem. Najważniejsze z nich nadwrażliwość na pokarmy o różnych temperaturach, krwawienie z dziąseł
i zaczerwienienia, a także nieprzyjemny zapach z ust, czy chwiejność zębów.


Leczenie paradontozy

Najczęściej występującą chorobą dotyczącą omawianego zagadnienia jest paradontoza. Dziś jednak nie jest to choroba, która oznacza góry utratę zębów. Zarówno z paradontozą,
jak i innymi chorobami przyzębia można sobie poradzić. Leczenie każdorazowo ustalane jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Bardzo istotnym czynnikiem leczenia jest wyjaśnienie choremu, na czym polega istota jego problemu, by możliwe było wyeliminowanie przyczyn powstawania i pogłębiania choroby.
W naszej klinice pacjent może cieszyć się efektami leczenia podstawowego, jednak to dopiero w domu wykonując w odpowiedni sposób zabiegi higieniczne wspomóc może swoje dziąsła
i przyzębie.

Tyle w przypadkach lżejszych. Jeśli jednak dany przypadek chorobowy jest bardzo zaawansowany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

(+48) 533-466-466
rejestracja@perfektsmile.pl






    X