22.09.2021r.

Dobry, klarowny plan to podstawa efektywnego działania. Wówczas o wiele łatwiej dążyć do wyznaczonego celu i – co najważniejsze – osiągać go! Ta złota zasada dotyczy również leczenia stomatologicznego.

Jak zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej na długie lata? Co zrobić, by Twoje zęby posłużyły Ci do później starości? Co Ty możesz zrobić dla zdrowia swoich zębów i dla pięknego uśmiechu…? Przede wszystkim udać się na wizytę diagnostyczną, która jest pierwszym krokiem w drodze po zdrowy uśmiech! Kompleksowa diagnostyka jamy ustnej polega na dokładnym, szczegółowym badaniu każdego zęba i analizie potrzeb leczniczych.

Jak powinna wyglądać kompleksowa diagnostyka jamy ustnej? Po tej wizycie pacjent jest zmotywowany do działania, wizja jego, lekarza i całego zespołu stomatologicznego jest wspólną pracą, której efektem są kompleksowo wyleczone zęby! Oto bardzo ważne elementy, z których powinna składać się pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę.

Pierwszy kontakt
– Pierwszym krokiem jest kontakt z rejestracją, która w sposób kompetentny, rzeczowy i sympatyczny zaproponuje termin wizyty. Na miejscu przeprowadzi wywiad przedmedyczny oraz przedstawi jak wygląda proces wypełniania karty, jeśli jesteś pacjentem pierwszorazowym.

Wizyta diagnostyczna to przede wszystkim rozmowa
– Wizyta diagnostyczna powinna odbyć się u lekarza – stomatologa, który specjalizuje się w badaniu biologicznym, posiada oraz rozwija tzw. umiejętności miękkie, czyli wie, w jaki sposób wszystko wytłumaczyć i jak rozmawiać z pacjentem, by wzbudzić w nim motywację do leczenia.

Radiologia to podstawa!
– Podstawowym i koniecznym elementem w leczeniu stomatologicznym jest diagnostyka radiologiczna. Lekarz – dentysta na podczas badania kieruje pacjenta na wykonanie zdjęcia RTG wszystkich zębów. Na podstawie zdjęć RTG, również tych w wymiarze 3D wykonywanych tomografem, obrazowane są zarówno tkanki zęba, jak i kość. Nie ma precyzyjnej i dokładnej diagnostyki bez zdjęć RTG!

Dokumentacja fotograficzna
– Istotnym aspektem jest fotografia w stomatologii. Zdjęcia u stomatologa? Pewnie niektórzy ze zdziwieniem do tego podchodzą, ale… tak! Przed badaniem pacjentowi wykonuje się kilka zdjęć aparatem fotograficznym, skupiając się na łukach zębowych. Po co tak właściwie robi się te zdjęcia? Powodów jest kilka: przede wszystkim jest to część dokumentacji medycznej, dzięki której pacjent widzi etapy leczenia i postępy w realizacji planu. Zdjęcia są niezbędne do oceny rysów twarzy pacjenta, profilu, uśmiechu oraz zgryzu. Fotografia jest konieczna dla dobrej współpracy między zespołem interdyscyplinarnym lekarzy i zespołem medycznym oraz technikiem dentystycznym, który wykonuje uzupełnienia protetyczne, różnego rodzaju szyny, nakładki itd.

Wsparcie asysty
– Bardzo pomocne w badaniu biologicznym jest wsparcie asysty stomatologicznej, która przygotuje pacjenta do badania na fotelu stomatologicznym oraz wesprze lekarza w procesie dokumentacji medycznej. Asysta wraz z lekarzem dba o dobrą, serdeczną atmosferę w gabinecie, gdyż dla niektórych już nawet ta pierwsza wizyta bywa stresująca.

Plan działania
Podczas wizyty diagnostycznej, oprócz wszelkich informacji o stanie zdrowia Twojej jamy ustnej, od lekarza otrzymasz kompleksowy plan leczenia z dokładną „rozpiską” które zęby i jakiego rodzaju leczenia wymagają, na jakie zabiegi i do jakich konkretnie specjalistów z danej dziedziny stomatologicznej powinieneś się zgłosić. Będziesz również znać koszty i plan kolejnych wizyt.

Pomoc opiekuna pacjenta
Lekarz Cię zbada i przygotuje plan leczenia, natomiast opiekun pacjenta jest swego rodzaju Twoim przyjacielem w klinice, który pomoże Ci w realizacji tego planu. To osoba, która opowie na czym dokładnie polegają zabiegi, zaprezentuje przykłady fotograficzne je obrazujące oraz zapozna Cię z kliniką. Odpowie na Twoje pytania – jest swego rodzaju łącznikiem w komunikacji między lekarzem a pacjentem.

Kompleksowe leczenie pogodzisz ze swoimi obowiązkami
Obawiasz się, że w toku codziennych obowiązków zapomnisz o wizytach stomatologicznych? Nie ma sprawy! Rejestracja Ci o nich przypomni, bądź znajdzie taki termin, który będzie Ci odpowiadał i bez problemu leczenie zrealizujesz w niedługim czasie, bez kilkumiesięcznego oczekiwania!

W naszych klinikach stomatologicznych wizyty diagnostyczne odbywają się zgodnie w powyżej opisanym schematem. Celem pacjenta, lekarza i całego zespołu kliniki jest dążenie do jego zdrowej jamy ustnej. Przejrzysty i zrozumiały plan to zatem początek Twojej drogi do zdrowego i pięknego uśmiechu! Z całego serca chcemy Cię zaprosić do wspólnej podróży! 🙂 Naprawdę warto!

X