W naszej codziennej pracy spotykamy się z wieloma pacjentami, których często nurtują zagadnienia związane z przebiegiem wizyty, jak i z organizacją leczenia stomatologicznego. Poniżej pokrótce odpowiadamy na kilka z nich. Jesteśmy dla Was oczywiście dostępni telefonicznie i bezpośrednio w naszych klinikach. Zawsze chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Oto często zadawane przez Was pytania:

– Czy będzie bolało?

Każdy pacjent w naszych gabinetach ma możliwość podania znieczulenia przez lekarza, za które nie uiszcza dodatkowej opłaty. Co ciekawe, przed samą aplikacją znieczulenia stosuje się żel znieczulający o przyjemnym smaku, co w pewnym stopniu niweluje odczucie ukłucia igłą. Przykładamy się do tego, by zabieg przebiegał w jak najlepszym komforcie dla pacjenta. Lekarz wraz z asystą podczas zabiegu pytają pacjenta jak się czuje, a nawet pod głowę kładą poduszkę. Wtedy nawet kilkugodzinne zabiegi stają się przyjemniejsze.

– Czy na jednej wizycie można leczyć więcej zębów?

Jak najbardziej! Na jednej wizycie można wyleczyć próchnicę w kilku zębach. W naszych klinikach to często stosowane rozwiązanie, bo ma same korzyści:

– w myśl zasady „im szybciej, tym lepiej”: chore zęby trzeba wyleczyć jak najszybciej,

– jeśli zęby z próchnicą są blisko siebie, często wystarczy podanie znieczulenia w jedno miejsce na dziąśle,

– to oszczędność czasu, ale i też pieniędzy, bo nieleczona próchnica niszczy ząb coraz mocniej, a to prowadzi do bardziej inwazyjnego i kosztowniejszego leczenia,

– im szybciej pacjent zrealizuje plan leczenia, to potem przychodzi co pół roku tylko na wizyty kontrolne i higienizację,

– Dlaczego muszę mieć wizyty u kilku lekarzy?

Na jednej z pierwszych wizyt pacjent ma wykonaną kompleksową diagnostykę jamy ustnej i lekarz dentysta przygotowuje dla niego plan leczenia, zgodnie z którym realizowane są kolejne wizyty. W nowoczesnej praktyce stomatologicznej zwykle zatrudnionych jest kilku lekarzy oraz higieniści, którzy pomagają pacjentom w danej dziedzinie stomatologicznej. W organizacji leczenia pacjentom pomagają opiekunowie pacjenta, dzięki nim nie „pogubisz” się w swojej drodze po zdrowy uśmiech. Natomiast o kolejnych wizytach przypomną panie z rejestracji.

– Czy długo muszę czekać na wizytę?

Jest to uzależnione od typu wizyty. Jednakże nasze profesjonalne rejestratorki proponują terminy wizyt tak, by dopasować je do codziennych obowiązków pacjenta. Dodatkowo prowadzą listę „pacjentów oczekujących na wizytę”. Gdy ktoś nie może przybyć np. ze względu na chorobę, istnieje możliwość przyspieszenia wizyty innego pacjenta. Poza tym w naszych klinikach pracuje kilku lekarzy, dlatego terminy nie są zbyt odległe.

– Czy będę mieć gwarancję na leczenie?

Zgodnie z regulaminem naszych klinik obowiązuje dwuletnia gwarancja na wypełnienie w zębie stałym i czteroletnia gwarancja na pracę protetyczną. Warunkiem jest wykonanie raz na około pół roku kontrolnego badania u stomatologa i skalingu u higienisty. Należy pamiętać również o tym, by stosować zalecenia pozabiegowe i higienistyczne.

– Czy leczy się zęby mleczne?

Oczywiście! To mit, że zębów mlecznych się nie leczy. Próchnica to choroba, a chyba żaden rodzic nie chce, by jego dziecko chorowało. Dlatego trzeba robić wszystko, by nie dopuścić do pojawienia się próchnicy w zębach mlecznych. Przyjdź ze swoim dzieckiem na wizytę, gdy pojawią się zęby mleczne, a lekarz stomatolog powie Ci w jaki sposób to osiągnąć.

– Czy można zarazić się próchnicą?

Tak, przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które się przenoszą. Próchnica to przewlekła choroba zakaźna, którą możesz zarazić swoich najbliższych. Niestety wiele osób lekceważy chorobę próchnicową, a tymczasem nieleczone zęby mogą niekorzystnie wpływać na cały organizm i przyczyniać się do różnych chorób.

– Czy zdjęcie rtg jest konieczne?

Zdjęcie radiologiczne to jeden z podstawowych i bardzo ważnych elementów badania stomatologicznego. Jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża. Do prawidłowego zaplanowania leczenia protetyczno-implantologicznego konieczna jest również tomografia komputerowa jamy ustnej (zdjęcie rtg 3D).

– Którą pastę i szczoteczkę do zębów wybrać?

To sprawa bardzo indywidualna. Pasta, szczoteczka, płyn do płukania, nić itd. zalecane są w zależności od potrzeb, sytuacji w jamie ustnej i predyspozycji pacjenta. Ekspertami w tej dziedzinie są nasi higieniści, którzy poinstruują Cię jak odpowiednio zadbać o jamę ustną w domu. Słuchaj ich zaleceń, a przekonasz się, że warto! Również na miejscu w naszych klinikach możesz zaopatrzyć się w produkty do higienizacji jamy ustnej, co zaoszczędzi Twój czas na szukanie ich w aptekach czy drogeriach.

– Czy po wizycie mogę jeść i pić?

Jeśli podczas zabiegu nie zastosowano znieczulenia to: tak. Natomiast po znieczuleniu nie można jeść, aż do czasu, kiedy przestanie działać. Można pić czystą wodę. Zawsze jednak o tę kwestię należy zapytać lekarza dentystę, bądź higienistę. Zalecenia, co do jedzenia i picia, mogą się różnić w zależności od wykonywanego zabiegu. Na przykład po wybielaniu gabinetowym obowiązuje tzw. biała dieta od 10 do 14 dni po zabiegu.

Będzie to też okazja, by podzielić się swoimi sugestiami, a opiekun pacjenta zadba o to, by zaplanować dla Ciebie wizyty, pomoże w realizacji planu leczenia i odpowie na Twoje pytania. Droga do nowego uśmiechu może być naprawdę szybka, przyjemna i bezbolesna. To kiedy się widzimy? 🙂

Będzie to też okazja, by podzielić się swoimi sugestiami, a opiekun pacjenta zadba o to, by zaplanować dla Ciebie wizyty, pomoże w realizacji planu leczenia i odpowie na Twoje pytania. Droga do nowego uśmiechu może być naprawdę szybka, przyjemna i bezbolesna. To kiedy się widzimy? 🙂

X