Zastanawiasz się, którą szczoteczkę do zębów kupić: tradycyjną, elektryczną czy soniczną? To dobrze, ponieważ odpowiedni model pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej, a co za tym idzie: zdrowych zębów. Nasi pacjenci często pytają nas, to to która sprawdza się najlepiej. W poniższym artykule otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i perfekcyjnie dobierzesz szczoteczkę do swoich potrzeb!

Tylko Ty masz wpływ na swój zdrowy uśmiech!

Pamiętaj, że prawidłowe czyszczenie zębów jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego zdrowia i higieny jamy ustnej! W tym celu będzie Ci potrzebna dopasowana szczoteczka do zębów. Nie lekceważ tego wyboru, bo ma on ogromny wpływ na Twoje zęby!

Nie zapominaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, możesz się z nami skontaktować lub umówić na wizytę! Zawsze chętnie pomagamy naszym pacjentom w wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów. 

Rodzaje szczoteczek do zębów – Twój pierwszy wybór!

Szczoteczki do zębów występują w kilku rodzajach. Każdy model przy właściwym użytkowaniu zapewnia odpowiednią higienę jamy ustnej. Najczęściej spotykane są 4 główne rodzaje szczoteczek: manualna, elektryczna, soniczna i ultradźwiękowa.

Manualna szczoteczka do zębów

Szczoteczka manualna to podstawowy model, z którego najczęściej korzystają nasi pacjenci. Tę szczoteczkę obsługuje się ręcznie za pomocą plastikowej rączki. Po drugiej stronie główki z włosiem często znajdują się wypustki do czyszczenia języka. Zaletą manualnych szczoteczek jest ich niska cena. Są też powszechne i bardzo łatwe w użyciu. Pamiętaj jednak, że szczoteczkę manualną musisz co jakiś czas wymieniać. Najczęściej po zużyciu włosia lub dłuższym użytkowaniu.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Szczoteczka elektryczna to bardzo wygodny model, który zasilany jest przez akumulator lub baterie. Dzięki temu główka szczoteczki samodzielnie wykonuje wszelkie ruchy. Jest również o wiele bardziej precyzyjna. Twoje zęby będą wyczyszczone znacznie dokładniej bez większego trudu. To z pewnością doskonały wybór dla każdego – zwłaszcza dla osób, których umiejętności manualne są ograniczone.

Jak poprawnie używać nici dentystycznej? Poradnik – poszerz swoją wiedzę.

Soniczna szczoteczka do zębów

Soniczne szczoteczki cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Ich działanie jest bardzo podobne do szczoteczek elektrycznych. Włókna szczoteczki sonicznej są wprawiane w ruch przez fale dźwiękowe, które sięgają dalej niż włosie. Tym sposobem szczoteczka soniczna czyści zęby jeszcze bardziej precyzyjnie. Po czym rozpoznać szczoteczkę soniczną? Od modeli elektrycznych odróżnia ją kształt główki, która jest podłużna a nie okrągła.

Ultradźwiękowa szczoteczka do zębów

Wiele osób określa szczoteczki ultradźwiękowe jako ulepszone szczoteczki soniczne. To prawda, że oba modele działają na zasadzie fal dźwiękowych. Szczoteczka ultradźwiękowa posiada jednak bardziej zaawansowaną technologię, która generuje fale o wyższej częstotliwości. Tym sposobem bardzo sprawnie usuwa płytkę nazębną. Jest to jeden z najnowocześniejszych modeli i z pewnością przypadnie do gustu niemal każdemu.

Zatroszcz się o swój uśmiech: sekrety utrzymania zdrowej jamy ustnej! – sprawdź to sam.

Jaka twardość szczoteczki do zębów jest najbardziej odpowiednia?

Wśród dostępnych na rynku szczoteczek wyróżnia się trzy twardości włosia: miękkie (soft), średnie (medium) i twarde (hard).

Szczoteczka miękka (soft) jest bardzo delikatna. Do czyszczenia zębów wykorzystują ją osoby z dolegliwościami dziąseł, które wymagają łagodnego podejścia. Również dzieci z większą przyjemnością używają takiej szczoteczki. Nie zapewni ona jednak tak dokładnego czyszczenia, jak jej twardsze odpowiedniki.

Szczoteczka średnia (medium) jest najbardziej odpowiednia dla większości pacjentów. Czyści zęby dokładnie i nie jest drażniąca dla dziąseł, o ile nie naciskasz nią zbyt mocno na uzębienie. Ten podstawowy model sprawdzi się doskonale, jeśli nie masz dolegliwości związanych z dziąsłami.

Szczoteczka twarda (hard) również nie będzie złym wyborem dla zdrowego uzębienia. Postępuj z nią jednak bardziej ostrożnie. Ten rodzaj szczoteczki wykorzystują najczęściej palacze i osoby pijące często kawę. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami powstałymi na szkliwie.

Szczoteczka do zębów: pierwszy krok do zachwycającego uśmiechu

Piękny uśmiech to atut, o który należy szczególnie dbać. Odpowiednia szczoteczka do zębów to pierwszy krok do prawidłowej pielęgnacji. Zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty, jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

X